Borgarvirki – naturalna skalna forteca Wikingów

przez geoislandia

Borgarvirki to naturalna skalna forteca, która w przeszłości była wykorzystywana przez wikingów w celach militarnych.

Borgarvirki

Borgarvirki jest naturalnym nekiem, czyli odpornym na erozję rdzeniem (kominem) wulkanicznym, który łączył komorę magmową z powierzchnią ziemi. Borgarvirki ma około 15 m wysokości, wznosi się na wysokość 177 m n.p.m. i jest stromym ostańcem, na który, poprowadzoną kamienną ścieżką, można w ciągu kilku chwil wejść i zachwycić się widokiem.

Miejsce to jest wyjątkowe, ponieważ jest naturalną fortyfikacją, która w przeszłości mogła być wykorzystywana w celach obronnych (np. w XIII wieku przed wodzem Borgarfjordur). Borgarvirki zwraca uwagę również swoimi słupami bazaltowymi oraz postawionym pokrętłem widoku, których na różnych punktach widokowych na Islandii jest całkiem dużo.

Wejście na szczyt zajmuje tylko kilka minut, nie jest trudne, prowadzi schodkami, a następnie piargami można obejść Borgarvirki dookoła. Borgarvirki to na pewno godny polecenia przystanek w podróży na Półwysep Vatnsnes.

Fotopodróż

Dojazd i mapa

Borgarvirki znajduje się na półwyspie Vatnsnes przy drodze nr 717, która jest mocno żwirowa. Miejskim samochodem jest ona do pokonania podczas letnich warunków, ale trzeba jechać bardzo ostrożnie.

Zostaw komentarz