Wycieczka do Błękitnej Laguny (Blue Lagoon)

Najsłynniejsze kąpielisko geotermalne w Islandii

przez geoislandia

Błękitna Laguna to jedno z najpopularniejszych miejsc na mapie turystycznej Islandii, które pomimo dosyć kosztownego wstępu, jest odwiedzane przez ok. 90% podróżnych przybywających na wyspę. Czym jest ta słynna niemal na cały świat Błękitna Laguna? Dlaczego jest tak wyjątkowa? I jak wygląda wizyta w geotermalnym SPA? Jeżeli jesteście ciekawi, to serdecznie zapraszamy do dalszego czytania.

Historia Błękitnej Laguny

Islandia słynie z geologicznych cudów natury. Pełno tutaj wulkanów, rozległych pól lawowych, gejzerów, obszarów geotermalnych z ekshalacjami wulkanicznymi, a także naturalnych gorących źródeł. I właśnie Błękitna Laguna często jest rozumiana jako naturalne, lecz zagospodarowane na rzecz turystów, gorące źródło. Nie jest to do końca prawda, ponieważ można powiedzieć, że laguna powstała trochę przez przypadek – w wyniku ludzkiej pomyłki.

W pobliżu Błękitnej Laguny znajduje się elektrownia geotermalna Svartsengi. Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wykonano tutaj pierwszy odwiert, a następnie kolejne. Wydobywającą się z nich parę wodną zaczęto wykorzystywać do ogrzewania wody i w niedługim czasie powstała sieć rurociągów, które wykorzystywane są do dzisiaj. Niemniej elektrownia nie jest w stanie zużywać całej wody przeznaczonej do pracy, więc jej nadmiar zaczęto gromadzić w naturalnych zagłębieniach między kopcami czarnej lawy, licząc na to, że będzie ona wyparowywać. Jednak tak nie zaczęło się dziać i jej nadmiar utworzył sztuczne jezioro. Islandczycy postanowili wykorzystać je do celów zdrowotnych i w ten oto sposób powstało uzdrowisko Blue Lagoon.

Uzdrawiające wody luksusowego SPA

Główny basen zawiera, aż 9 mln litrów wody pochodzącej z głębi ziemi, gdzie w ekstremalnych temperaturach łączy się woda słodka z wodą morską. Woda ta posiada wyjątkowy skład, ponieważ znajduje się w niej mnóstwo rozpuszczonych minerałów. Najbardziej aktywnymi składnikami są algi i krzemionka, którą w postaci gęstego błota można nakładać na twarz i resztę ciała podczas pobytu w uzdrowisku. Kąpiel w błękitno-mlecznym basenie poprawia kondycję skóry, co jest zauważalne od razu, a także wspomaga leczenie różnorodnych chorób skórnych, takich jak łuszczyca, egzema, łupież pstry, czy trądzik i wypryski. Temperatura wody w lagunie oscyluje wokół 37-40°C.

Infrastruktura turystyczna

Architektura obiektu fenomenalnie wkomponowuje się w naturalny krajobraz otoczenia, czyli rozległe pola lawowe i tym samym jest to doskonały przykład budowli powstałej w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem – nie zakłócając pierwotnego krajobrazu, chroniąc otaczające środowisko przyrodnicze i historię geologiczną tego miejsca.

Oprócz basenu i sauny znajduje się tutaj restauracja, kawiarenka, sklep z produktami kosmetycznymi Blue Lagoon, hotel, a także możliwość skorzystania z zabiegów SPA.

Geotermalne uzdrowisko Błękitna Laguna znajduje się na Półwyspie Reykjanes, nieopodal miasteczka Grindavík, 20 min drogi samochodem od lotniska w Keflavíku i 40 min drogi samochodem od stolicy kraju, Reykjavíku. Najłatwiej jest się tutaj dostać samochodem, natomiast można również wykupić dojazd lub dojazd wraz z wejściem do laguny w jednym z islandzkich biur turystycznych. Warto pamiętać, aby wizytę w Blue Lagoon zaplanować z dużym wyprzedzeniem, ponieważ miejsce to cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że może być problem z zarezerwowaniem biletów. Podstawowy bilet do Błękitnej Laguny dla osób od 14 roku życia kosztuje 9990 ISK (350 zł). Obiekt otwarty jest od godziny 8:00 do 22:00. W lagunie możemy siedzieć do jej zamknięcia, jednak bilety wykupujemy na konkretną godzinę.

Wizyta w Blue Lagoon

Dojeżdżamy na duży parking przed ośrodkiem Błękitna Laguna, przy którym znajduje się mały budynek z przechowalnią bagażów. Dlatego, jeżeli jedziecie prosto z lub na lotnisko w Keflavíku, to bez problemu znajdziecie tam miejsce na przechowanie swojego bagażu. Następnie wąską ścieżką wyżłobioną w skałach wulkanicznych podchodzi się do głównego budynku uzdrowiska. Przy wejściu znajdują się kolejki do recepcji i należy udać się do tej wg kategorii biletu, jaki się kupiło (bilety rezerwujemy z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie Blue Lagoon lub kupujemy wycieczkę w islandzkim biuerze turystycznym).  Na racepcji dostajemy bransoletkę do szatni, gdzie możemy schować swoje podręczne rzeczy. Zanim przebierzemy się w kostium kąpielowy, musimy rozebrać się do naga, dokładnie umyć swoje ciało i dopiero wtedy możemy ubrać się na wejście do kąpieliska. Przy basenach znajduje się również bezpłatna sauna oraz barek.

Czy warto odwiedzić?

Błękitną Lagunę odwiedziliśmy dwa razy. Pierwszy raz w 2015 roku podczas naszej turystycznej wycieczki na Islandię i było to nasze ogromne marzenie, aby wykąpać się w turkusowej, uzdrawiającej wodzie. Wizyta w lagunie była dla nas olbrzymim wydatkiem, ale też bardzo miłym doświadczeniem, którego nigdy nie żałowałyśmy. Było to wyjątkowe i niepowtarzalne jak na tamten moment doznanie. Nasz drugi raz w geotermalnym SPA miał miejsce w marcu 2018 roku. Ceny biletów oczywiście podrożały i uważamy, że są one przesadnie drogie. Jeżeli szkoda Wam pieniędzy na tę luksusową kąpiel, to z dużą łatwością znajdziecie o wiele tańsze zamienniki (np. Mývatn Nature Baths). Infrastruktura Blue Lagoon również się zmieniła i coraz bardziej staje się ona dostosowana pod wygodę turystów. My, mieszkając na Islandii, pewnie jeszcze nie raz odwiedzimy Błękitną Lagunę, natomiast zdecydowanie częściej będziemy udawali się w bardziej zaciszne i mniej turystyczne tego typu obiekty.

Więcej informacji na: bluelagoon.com

Mapa

Mirosław Tran: fot. 2,3,4,5.

Zostaw komentarz