Jak wyglądają białe noce na Islandii?

geoislandia
geoislandia 6 min. czytania

Co to są białe noce? Jak wyglądają? I kiedy można ich doświadczyć na Islandii? Jak to jest żyć w kraju, w którym latem jest jasno całą dobę? Dziś opowiem Ci o tym niesamowitym zjawisku i wrzucam mnóstwo kolorowych zdjęć z nocy tuż po przesileniu letnim. 

Zimą Islandia słynie ze spektakularnych pokazów tanecznych zorzy polarnej na niebie, które są wspaniałą rekompensatą długich i ciemnych dni (zobacz, jak wygląda najkrótszy dzień w roku na Islandii). Natomiast lato słynie z występowania białych nocy i uważam, że dzięki nim Islandia w tym okresie jest najpiękniejszym miejscem na Ziemi. Chcę Ci pokazać kilka fotografii, które zrobiłam minionej nocy (26.06.2020), abyś zobaczyła, jak nocą wygląda niebo na Islandii. Chcę Ci też pokrótce wytłumaczyć, dlaczego mamy do czynienia z tym zjawiskiem w naszym kraju.

Co to są białe noce?

Białe noce są naturalnym zjawiskiem, podczas których przez całą noc jest jasno. Występują one naszym latem powyżej równoleżnika 57° N na półkuli północnej (lub naszą zimą powyżej równoleżnika 57° S na półkuli południowej), a więc w pobliżu kół podbiegunowych. Islandia leży pomiędzy równoleżnikami 63°24′ – 66°33′ N, czyli jest jednym z niewielu krajów, gdzie ludzie na co dzień doświadczają tego zjawiska podczas letnich miesięcy.

Czy to oznacza, że Słońce na Islandii nie zachodzi? Nie, ale pozostaje na tyle wysoko (choć dosyć płytko pod horyzontem), że wciąż oświetla nasz kawałek Ziemi i ciemność nie zapada. W dniu przesilenia letniego Słońce w Reykjaviku zachodzi tuż po północy, a wschodzi przed trzecią nad ranem, jednak nie chowa się ono całkowicie, a więc ciemności nie występują.

Przez wyspę Grímsey, która leży na Morzu Grenlandzkim i znajduje się 40 km na północ od wyspy Islandii, przebiega koło podbiegunowe! Można powiedzieć, że fartem Islandii się udało, że ma taką atrakcję!

Dlaczego tak się dzieje?

Ziemia wykonuje pełny obrót wokół swojej osi w ciągu 24 godzin i efektem tego jest występowanie dnia i nocy. Gdyby oś ziemska nie byłaby odchylona od osi obrotu orbitalnego, to dni oraz noce we wszystkich częściach świata i przez cały rok, trwałyby równo po 12 godzin. Jednak występuje to odchylenie (o nieco ponad 23°) i z tego powodu nie tylko mamy pory roku, ale również dzień oraz noc polarną, które na biegunach trwają po pół roku. Kiedy na biegunie północnym jest jasno przez 6 miesięcy (od końca marca do końca września), to wówczas na biegunie południowym występują wtedy ciemności. Z kolei kiedy na biegunie południowym jest jasno, to na północnym ciemno.

Im dalej od biegunów, tym dzień polarny (lub noc polarna) trwa krócej. Islandia znajduje się na tyle daleko od bieguna północnego, że nie występują na niej ani półroczne ciemności, ani półroczne jasności. Jednak znajduje się na tyle blisko niego, że przez kilka letnich miesięcy noce są całkowicie jasne!

Na Islandii ‘normalnie’, czyli wtedy, kiedy dzień i noc występuje mniej więcej po równo, jest w marcu, kwietniu oraz we wrześniu i październiku. 

W momencie przesilenia letniego (20.06.), czyli wtedy kiedy oś obrotu Ziemi jest maksymalnie w swojej możliwości skierowana do Słońca, a więc wtedy kiedy biegun północny znajduje się najbliżej centralnej gwiazdy naszego Układu Słonecznego, noc na Islandii jest najkrótsza!

Białe noce na Islandii

Jasne noce pojawiają się w maju, a w zasadzie już od drugiej połowy kwietnia, kiedy robią się na tyle jasne, że już nie ma szans na zobaczenie zorzy polarnej. Ponownie, ciemne noce zaczynają się w połowie sierpnia, kiedy znów możemy podziwiać zielone smugi na niebie. Tak więc okres maj-lipiec jest najjaśniejszy i moim zdaniem najpiękniejszy na Islandii. Jeżeli planowałabym podróż do tego kraju, to wybrałabym przełom czerwca i lipca!

Białe noce są piękne, dodają mnóstwa energii i poczucie, że ma się więcej czasu – dla zwiedzających stan idealny! Nam one w ogóle nie przeszkadzają, nie musieliśmy się do nich przyzwyczajać i rzadko zasłaniamy okna – no chyba że naprawdę Słońce razi nas po oczach. Czasem się zapominam i tracę poczucie czasu (np. dzwonię późną nocą do mamy albo garnę się do pracy, a powinnam iść spać), ale nie mam większych problemów z tą jasnością. Natomiast są osoby, które nie tak dobrze sobie z nią radzą, podobnie jak z krótkimi i ciemnymi dniami podczas zimy. Przeprowadzając się do Islandii po prostu trzeba o tym pamiętać, bo dla nas (osób, które pochodzą z państw znajdujących się daleko od bieguna), jest to zjawisko nietypowe.

Drogi turysto! Przyleć na Islandię latem ponieważ:
💜 dzięki białym nocom masz dużo czasu na zwiedzanie atrakcji turystycznych,
💜 biura podróży często organizują wieczorne wycieczki (tak więc ułatwia to w planowaniu podróży),
💜 zjawisko białych nocy po prostu trzeba doświadczyć przynajmniej raz w życiu,
💜 zrobisz fenomenalne fotografie kolorowemu niebu,
💜 dotrzesz do (prawdopodobnie) wszystkich wymarzonych miejsc na mapie Islandii!

Jak wyglądają białe noce na Islandii?

A teraz pora na garść zdjęć! Wszystkie fotografie zostały wykonane 26 czerwca 2020 między godziną 2:00 a 3:00 nad ranem na obrzeżach Reykjavíku. Przezła piękna pogoda i romantyczna atmosfera. Miej na uwadze, że nie zawsze jest tak ładnie i kolorowo, bo często jest po prostu szaro, ale wciąż jasno. Wszystko zależy od nagromadzenia się chmur. Mnie po prostu się udało z tymi kolorami na niebie!

fdg

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz